بانک سینا

چهارشنبه،08 آذر 1402
بانک سینا
   
 
  • شبا
   • شناسه حساب بانکی ایران (شبا): INTERNATIONAL BANK ACCOUNT NUMBER

    • شبا چیست؟

    شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار "شبا" نامیده می شود، شماره ای است 24 رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمامی نظام بانکی ایران مشخص می کند. آشنایان و طرف های تجاری شما با استفاده از "شبا" می توانند بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، بصورت الکترونیکی وجه برایتان حواله کنند. همچنین شما می توانید از "شبا"ی دیگران برای انتقال وجه به آنها استفاده کنید.

    • شکل و محتوا:

    یک "شبا" به صورت زیر دیده می شود:

    27 0170 0000 0010 0324 2000 01


    همانگونه که مشاهده می شود، "شبا" از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می شود که این قسمت ها با یک فاصله از هم جدا شده اند. نوزده رقم سمت راست "شبا" شباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانک ها داشته و در واقع از آن ساخته می شود. سایر ارقام شامل نوع حساب، کد بانک و ارقام کنترل کننده ی صحت (Check Digit) "شبا" هستند. مطابق با دستور العمل بانک مرکزی بانک ها مکلف هستند "شبا"ی تمامی حساب های مشتریان خود را محاسبه و در اختیار آنها قرار دهند. شما هم می توانید با مراجعه به شعبه، وب سایت اینترنتی یا خود پردازهای بانک خود، "شبا"ی حساب یا حساب های خود را دریافت کنید.

    • شبای بین المللی:

    "شبا" در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد. "شبا" بر اساس استاندارد IBAN (International Bank Account Number)
    ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان - شامل تمام کشورهای اروپایی - به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. "شبا"ی بین المللی با افزودن IR به " شبا" ی داخلی ساخته می شود:


    01 2000 0324 0010 0000 0170 IR27


    "شبا"ی بین المللی می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود.


    • مزایای شبا:

    "شبا" جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره ی استاندارد در کنار آنها قرار می گیرد. برای هر حسابی که دارید، می توانید یک "شبا" ی مخصوص به آن حساب دریافت کنید. "شبا" برای انواع حساب ها مانند جاری، سپرده، تسهیلات و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. وجود "شبا" مزایای زیر را برای مشتریان و بانک در بر دارد:

    • "شبا" تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. با دانستن "شبا" می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون این که نگران سایر جزئیات حساب باشید.
    • برای حواله هایی که از "شبا" در آنها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. تمامی این داده ها در " شبا" وجود دارند.
    • اگر اشتباه یا سهوی در ورود "شبا" پیش آید، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری (در اعلام شبا) یا متصدی بانک (در ورود اطلاعات شبا) آگاه شده و آن را گزارش می کنند. به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از "شبا" را اشتباه وارد کند، سیستم با کنترل محتوای "شبا" به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید "شبا" ی وارد شده مجددا کنترل شود. این ساز و کار "شبا" امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.
    • سامانه های حواله الکترونیکی کشور "ساتنا" و "پایا" بر اساس "شبا" فعالیت می نمایند، بنابراین دانستن "شبا"ی حساب برای انجام حواله بین بانک ها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد.

    برای دریافت شماره شبا اینجا را کلیک نمایید